Pieśni wracają do domu – konferencja i koncert

  • 7 lutego, 2019

konferencja_plakat_druk8

Z prawdziwą przyjemnością śpieszymy z informacją o organizowanym 16 lutego 2019 r. w Muzeum Śląska Opolskiego (ul. Św. Wojciecha 13, 45-023 Opole) oraz GOK w Strzeleczkach (ul. Rynek 4, 47-364 Strzeleczki) wydarzeniu, które nazwaliśmy „Pieśni wracają do domu”.

Ramowy program przedsięwzięcia przedstawia się dwuetapowo jako:

  1. II Konferencja z cyklu „Muzyka tradycyjna Opolszczyzny” (pierwsza odbyła się w maju 2018 r.) w siedzibie Muzeum Śląska Opolskiego w godzinach 11.00-14.00
  2. Koncert – spotkanie z mieszkańcami gminy Strzeleczki, które rozpocznie się o godzinie 16.30.

Organizatorzy informują, że planowane jest zorganizowanie transportu z gminy Strzeleczki o godzinie 10.00 do Opola i z powrotem na godzinę 16.30. Zapisy w siedzibie gminy:

http://strzeleczki.pl/51/39/gminny-osrodek-kultury-informacje.html

Wybór miejsca i czasu jest nieprzypadkowy, bowiem w Racławiczkach, Smolarni i Dziedzicach w 1913 roku Paul Schmidt zarejestrował modlitwy, śpiew i muzykę instrumentalną na wałkach fonograficznych Edisona. Jest to aktualnie jeden z dwóch najstarszych zachowanych polskojęzycznych zabytków dźwiękowych muzyki tradycyjnej.

Konferencja w Muzeum Śląska Opolskiego dotyczyć będzie opolskich archiwaliów dźwiękowych, zgromadzonych między innymi na taśmach w archiwach: Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Radia Opole. Kontekst historyczny i społeczny rozszerzony będzie przez referaty o historii przesiedleń i specyfice gwary występującej na tym terenie.

Popołudniowy koncert zakłada interaktywne spotkanie z mieszkańcami gminy Strzeleczki i prezentację archiwalnego materiału, wraz ze współczesną rekonstrukcją poprzez wykonanie w stylistyce in crudo (tu: zespół dęty) oraz przetworzonej (Zaginione Archiwum).

Warto zauważyć, że – pomimo upływu lat, tragedii dwóch wojen, fal przesiedleń i emigracji, społeczność miejscowości o nazwach Racławiczki, Smolarnia i Dziedzice – gdzie Paul Schmidt dokonywał swoich rejestracji – zachowuje sporą stabilność. Odnajdujemy te same nazwiska, podobne teksty i melodie w gromadzonych w latach pięćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zasobach ISPAN, Polskiego Radia i Muzeum Śląska Opolskiego. Posiadamy też dokumentację prowadzonych pod różnym kątem badań tego ciekawego terenu.

Mamy nadzieję, że konferencja i spotkanie pomogą w odpowiedzi na niektóre z pytań dotyczących bezcennego zbioru z 1913 roku jak również następnych cennych, dźwiękowych archiwaliów.

Organizatorami wydarzenia są:

Zespół Zaginione Archiwum

Muzeum Śląska Opolskiego

Muzykologia UO

GOK Strzeleczki

Powiat Krapkowicki

Patronatem honorowym objęli to wydarzenie:

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła

Starosta Krapkowicki Andrzej Sonik

Wójt Gminy Strzeleczki Marek Pietruszka

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe.

Patronatem medialnym wydarzenie objęły:

Rado Opole

TVP3 Opole

Radio DOXA

Gość Niedzielny

Tygodnik Krapkowicki

konferencja_plakat_druk8

 

Mariusz Pucia

Muzykologia UO

+48606341151